A reflux a terápiás tevékenységemben kiemelt szerepet kapott, egyrészt azért, mert rengetegen szenvednek tőle, másrészt személyesen is érintett voltam, évekig én is kínlódtam vele. A saját példámon keresztül tanultam meg hatékonyan bánni ezekkel a panaszokkal.
Refluxról röviden
A reflux vagy más néven gyomorégés akkor jelentkezhet, ha a gyomornedv visszacsorog a nyelőcsőbe, vagy akár feljebb, egészen a szájüregig vagy légutakig is feljut.A gyomornedv visszacsorgása normál esetben is előfordul, ha azonban gyakran és tartósan fennáll, akkor alakul ki a reflux-betegség.
Miért szenvednek ennyien ettől?
Reflux esetén a nyelőcső alsó záróizomzata nem zár megfelelően, így tud visszajutni a sav a gyomorból a nyelőcsőbe.
A refluxnak kedvez minden olyan hatás, amely rontja ennek az izomnak a működését:
rekeszsérv, megnövekedett hasűri nyomás - elhízás, terhesség, tea, csoki, mentol, kávé, zsíros, fűszeres, csípős, savas ételek, alkohol, dohányzás, bizonyos gyógyszerek és persze a stressz.
A refluxból akkor lesz reflux-betegség, ha a nyelőcső már nem tudja magát megvédeni a gyomorsav maró hatásával szemben, emiatt károsodik a nyálkahártyája és a működése.
Milyen tünetekkel jár a reflux?
A tüneteket 2 csoportra bonthatjuk aszerint, hogy emésztőrendszeren belül, vagy azon kívül jelentkeznek.
Emésztőrendszeri tünetek
Emésztőrendszeren kívüli tünetek
Amit én adhatok neked
Azt is körbejárjuk, hogy lehet-e összefüggés a panaszaid és egy aktuálisan téged nyomasztó stresszhelyzet között.
Más szóval, hogy mi lehet a lelki oka a panaszaidnak.
Ha ez körvonalazódik, akkor azon tudunk együtt dolgozni tovább pszichoterápiával, ha szeretnéd.
Mit jelent az, hogy lelki oka van egy nyilvánvalóan testi panasznak?
Semmiképp sem azt, hogy a tüneted nem valós. Kiváltja egy kórosan működő folyamat, jelen esetben az, hogy a gyomortartalom visszafolyik és felmarja a nyálkahártyát. Ettől vagy rosszul.
Sokszor vannak jelen a hajlamosító tényezők, amelyek ronthatják a helyzetet, de mindig van valami mögötte, amiért ez épp most történik veled, és amiért nem múlik el könnyen magától, vagy ha igen, visszatér.
Ez a megmagyarázhatatlan, látszólag kiszámíthatatlan faktor a stressz. És mivel ez minden kórfolyamat mögött az ún. végső ok, (hogy miért romlik el, miért most, miért nálad), ezért az oki kezelés erről kell, hogy szóljon.
A lelki ok nem azt jelenti, hogy te tehetsz róla, hogy te vagy a hibás a panaszodért.
A testi megjelenés egy kommunikációs csatorna: valami nem esik jól abból, amit épp megélsz.
Nem tehetsz róla, hogy szenvedsz, de tehetsz azért, hogy jobban lehess.
Lelki ok = stressz = feszültség
Ha a stresszt máshogy fogalmazom, akkor már könnyebben rájöhetünk, hogy nálad pontosan mi is a refluxot okozó „stressz”:
Olyan feszültség, ami szétszed belül. Egy olyan élethelyzet, amitől kínlódsz, amit úgy érzed, nem tudsz kezelni, nemhogy megoldani. Nem látod a kiutat belőle, csak nyomaszt folyamatosan és sarokba vagy szorítva. Nem mered kimondani az ellenérzésedet az egész helyzettel kapcsolatban, még kevésbé megélni, hogy ez neked mennyire nem jó. Csendben szenvedsz a helyzetben, de belül tele vagy a tehetetlenség érzéséből eredő dühvel, amely szinte ki akar robbanni belőled, te mégis próbálod lenyelni.
Valami ilyesmi problémád okozza mindezt, kissé persze leegyszerűsítve és általánosítva.
A tüneteken javíthatunk enyhébb esetben akár kisebb-nagyobb életmódbeli változtatással (pl. folyadékfogyasztás növelése, alvásnál fejtámla megemelése, kisebb adagú étkezések naponta 4-5x, gluténtartalmú ételek csökkentése, friss zöldséglevek éhgyomorra) vagy gyógyszerekkel, de legtöbb esetben jóval több szükséges ezeknél, pláne ha tartós javulást szeretnénk.
A lelki okok, a feszültség felismerése és kezelése persze bonyolultabb és lassabb folyamat, de megéri belevágni. A tapasztalatok alapján ez az az út, hogy a tested ne az ellenséged legyen.
06-70-2525-962
Első konzultáció: 25.000 Ft
Segítek neked, várlak szeretettel!
Az Első konzultációról, az oki megoldás elméleti és gyakorlati módjáról bővebben olvashatsz a linkekre kattintva.
Ha további szakmai információk érdekelnek a refluxról, a blogbejegyzésben olvashatsz róla.